1962-2016

Γνώριζες ότι ...

Ο ΑΠΟΕΛ έχει κατακτήσει 21 φορές το Κύπελλο, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα.

Από το 1935 μέχρι σήμερα έχουν διεξαχθεί  72 τελικοί Κυπέλλου Coca-Cola.

Οι τελικοί Κυπέλλου του 1949 (Ανόρθωση- ΑΠΟΕΛ) και 1950 (ΕΠΑ- Ανόρθωση) είναι οι μοναδικοί που διακόπηκαν εξαιτίας επεισοδίων και επαναλήφθηκαν.

Όλοι οι τελικοί Κυπέλλου από το 1934 έως το 1976 διεξήχθησαν στο παλαιό στάδιο ΓΣΠ, με εξαίρεση τον επαναληπτικό τελικό του 1971 που έγινε στο στάδιο ΓΣΕ.

Η ΑΕΛ είναι η πρώτη ομάδα εκτός Λευκωσίας που κατέκτησε το Κύπελλο. Το 1939 κέρδισε με 3-1 τον ΑΠΟΕΛ.

Το μεγαλύτερο σε έκταση σκορ που σημειώθηκε σε τελικό Κυπέλλου ήταν το 1951, όταν ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την ΕΠΑ με σκορ 7-0.

O τελικός του 2014-15 μεταξύ ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ έληξε με 4-2. Το σκορ είχε ανοίξει η ΑΕΛ στο 11ο λεπτό. Όμως μέσα σε 29 λπετά ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε την ολική ανατροπή γυρίζοντας το σκορ σε 4-1 (31’ – 60’). Το τελικό σκορ διαγράφηκε στο 90ο λεπτό με την μείωσε σε 4-2 από τον Σιέλη.

1.       Ο τελικός του 2014-15 μεταξύ ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ έληξε με 4-2. Το σκορ είχε ανοίξει η ΑΕΛ στο 11ο λεπτό. Όμως μέσα σε 29 λπετά ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε την ολική ανατροπή γυρίζοντας το σκορ σε 4-1 (31’ – 60’). Το τελικό σκορ διαγράφηκε στο 90ο λεπτό με την μείωσε σε 4-2 από τον Σιέλη.

Ο Σωτήρης Καϊάφας της Ομόνοιας και ο Πανικός Αραδιπιώτης της ΑΕΛ έχουν σκοράρει τα περισσότερα τέρματα σε τελικούς Κυπέλλου Coca-Cola. Πέτυχαν από 7 τέρματα. Ο Καϊάφας κατά τα έτη, 1971, 1974, 1980, 1981 και 1982 και ο Αραδιπιώτης το 1939, το 1940 και το 1948.

Το πιο συχνό σκορ σε τελικό Κυπέλλου Coca-Cola είναι το 1-0 (15 φορές) και το 2-1 (15 φορές).

Ο ΑΠΟΕΛ είναι η ομάδα με τις περισσότερες συμμετοχές σε τελικό Κυπέλλου Coca-Cola συνολικά 32 φορές και ακολουθεί η Ομόνοια με 19 φορές.

Το 2001 είχαμε τον ίδιο Κυπελλούχο (Απόλλωνα) και την ίδια φιναλίστ (Ν. Σαλαμίνα) με το 1966.

Ο τελικός Κυπέλλου Coca-Cola κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι μόνο δυο φορές. Το 2003 μεταξύ Ανόρθωσης- ΑΕΛ με σκορ 5-3 και το 2011 μεταξύ Ομόνοια – Απόλλων με σκόρ 4-3.

Ο τελικός Κυπέλλου Coca-Cola οδηγήθηκε 5 φορές σε επαναληπτικό κατά τα έτη 1935, 1963. 1981, και 1982.

H ΑΕΛ και ο Απόλλωνας βρέθηκαν αντιμέτωπες για τελευταία φορά σε τελικό την αγωνιστική περίοδο 2012 - και το τρόπαιο κατέκτησε τότε ο Απόλλωνας, κερδίζοντας με 2-1 στην παράταση.